Curva, ten kłopotliwy zakręt

Żeby nie było, że piszę wciąż to o Loreto, to o świętym Cyriaku, dziś temat troszkę bardziej… ZAKRĘCONY!

Będziemy się przyglądać pierwszemu „fałszywemu przyjacielowi”, czyli falso amico, którego spotykamy stykając się z językiem włoskim – słowu curva, które jak każdy wie oznacza ZAKRĘT. We wszystkich językach romańskich, ale i germańskich wyraz ten ma podobne brzmienie i znaczenie, ja omòwię tutaj, jak sprawa wygląda w Italii. Kto nie uśmiechnął się pierwszy raz słysząc Włochów „rzucających” niewinnie curva na prawo i lewo. Nie tylko dla nas, Polaków jest zabawne podobne brzmienie tych słów, bo nasza prostytutka, to kurwa i po polsku, i po czesku, i po słowacku, i po węgiersku i po rosyjsku, i po chorwacku (chodzi mi oczywiście o brzmienie słowa, nie o pisownię). Wyraźnie widać, że wbrew temu, co mogłoby się wydawać, nasza kurwa nie pochodzi ani od włoskiego curva, ani nawet, jak wiele innych polskich słów, z łaciny (łac. curvus – krzywy – języki romańskie i germańskie stad zapożyczyły słowo krzywa). Ma jak najbardziej słowiańskie korzenie: poświadczają to, bowiem wszystkie języki słowiańskie. Już w języku cerkiewnym redakcji serbskiej występuje kurъva. Według Andrzeja Bańkowskiego słowo to oznaczało kobietę niezamężną, a negatywnego znaczenia nabrało z wejściem w użycie wyrazu kurew – syn niezamężnej matki. Nowsza teoria Wiesława Borysia  (Słownik etymologiczny języka polskiego) wywodzi etymologię tego słowa z  żeńskiej formy prasłowiańskiego wyrazu kurb (kogut), gdzie słowo kury i późniejsze kurwa oznaczało kurę, a z biegiem czasu także nierządnicę, a Wiesław Boryś podpiera tę teorię analogiczną etymologią francuskiego słowa coccotte.

059

Belle, pomnik prostytutki przed kościołem Oude w amsterdamskiej  De Wallen autorstwa Els Rijerse

Jednym słowem, polska i włoska curva nie mają ze sobą nic wspólnego. Która jest bardziej zakręcona? Sama nie wiem, ponieważ włoskie słowo curva, oprócz zakrętu ma jeszcze kilka innych tłumaczeń, ale zacznijmy od początku: jest wiec curva rzeczownik – zakręt:

Znalezione obrazy dla zapytania curva pericolosa a destra

W matematyce curva oznacza różne rodzaje KRZYWEJ, np.:

CURVA PIANA a forma di farfalla

CURVA di Koch

…a co za tym idzie możemy się spotkać np. w medycynie z krzywą wysycenia hemoglobiny – Curva di saturazione dell’emoglobina i zapewne wieloma innymi krzywymi, nie jestem ekspertem, wiec przytaczam tylko kilka przykladòw.

Jest tez curva w hydraulice (zwana potocznie gomito, czyli łokieć), oznacza tzw. kolanko, czyli kształtkę rurową.

Jednak najciekawsze znaczenie tego słowa moim zdaniem, mamy w nomenklaturze piłkarskiej – jest to część stadionu zwana zakolem, miejsce, gdzie kibicują najbardziej zagorzali fani klubów piłkarskich, tzw. ultras po polsku można by chyba przetłumaczyć, jako młyn czy kocioł: najsłynniejsze to tradycyjny sektor kibiców Milanu – Curva Sud (Zakole Południowe) i kibiców Interu – Curva Nord (Zakole Północne) na stadionie San Siro w Mediolanie.

Znalezione obrazy dla zapytania curva nord

Znalezione obrazy dla zapytania curva sud

W końcu mamy też curva = krągłość i w l. mn. le curve = krągłości, oczywiście także te kobiece, zatem kobietę pulchną, lub po prostu taka, która „wszystko ma na swoim miejscu” nazwiemy „donna tutte curve”.

Znalezione obrazy dla zapytania donna tutte curve pin up

Tym miłym akcentem kończę! Można powiedzieć, oczywiście z przymrużeniem oka, że donna tutte curve” i załączona ilustracja jest najlepszym łącznikiem miedzy językiem polskim i włoskim „w tym temacie”. Mam nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś nowego/ciekawego i jak zwykle zapraszam do skomentowania!

 

 

 

 

 


19 myśli w temacie “Curva, ten kłopotliwy zakręt

 1. Świetny post. Fajnie, z humorem przybliżyłaś znaczenie dość kontrowersyjnego (w uszach Polaka;) słowa. Holendrzy często „rzucają” wyrazem „vaak” (wymawianym przez f). Kojarzy się z angielskim przekleństwem, a oznacza niewinne „często”. Pozdrawiam:)

  Polubione przez 1 osoba

 2. Czytałam kiedyś o znaczeniu tego słowa przy okazji jakiejś dyskusji jeszcze w czasach studiów a później furorę wywołał słynny wykład prof. Jana Miodka. Tak czy siak sympatycznie to napisałaś i zobacz co się może kryć w głębi słowa.

  Polubione przez 1 osoba

 3. Pierwszy raz się dowiedziałam o tym słowie jak tata mojego męża mi opowiadał, że jadł steka i tam kość była „curva” . Kiedy zaczęłam się śmiać, mąż musiał wytłumaczyć dlaczego tak zareagowałam i się bardzo zdziwił 😀 . Jeszcze nie raz sobie tlumaczę, że nasza „kurwa” może się wywodzić z tego, że nie raz panie te można było spotkać właśnie na „curva” ulicy 😛 Ha ha znowu się uśmiałam! Miłego dnia 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 4. Świetny i bardzo ciekawy post 🙂 Czytając sam początek i widząc słówko curva od razu narzuciło mi się skojarzenie z epitetem, który jest u nas znany, a tu się okazuje, że dzieli je kamień milowy 🙂 Jednym słowem rozbawiło mnie to 😀

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s