Region Marche – Włochy w miniaturze.

Tutaj znajdziecie artykuły o regionie Marche po Polsku! Dlaczego chcę Wam przedstawić Marche? Mieszkam dokładnie w jego centrum już 15 lat i wprawdzie nie mogę powiedzieć, że znam go wyśmienicie, sama sporo jeszcze muszę odkryć, doczytać, dotknąć, sfotografować, ale sporo miejsc już widziałam i prawie za każdym razem, kiedy chciałam pogłębić wiedzę na jakiś temat związany z Marche nie mogłam znaleźć rzetelnych informacji po polsku. Jestem uprzywilejowana, bo język włoski jest moim drugim językiem, zatem uważam za moja misję podzielić się z Wami wiedzą o tym pięknym regionie.

Marche, także dzięki swojemu położeniu dokładnie pośrodku włoskiego buta koncentruje wszystko to, z czego Italia słynie na całym świecie: góry, doliny i morze, wielką sztukę, modę, kuchnię i wino… Naprawdę warto go odwiedzić i z radością widzę, że staje się coraz bardziej popularny wśród turystów, którzy „zaliczyli” już włoskie klasyki: wielkie miasta, Toskanię, wybrzeże Amalfi itd., a chcieliby jeszcze, bo jak wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia 🙂

Oto moja lista the best of, lista miejsc, które już widziałam, lub koniecznie chcę zobaczyć i związanych z nimi ludzi, których na pewno znacie, ale nie wiecie, że pochodzą z Marche, lista potraw, których chętnie spróbujecie, festynów i innych wydarzeń, które z radością przeżyjecie.

Recanati, Nieskończoność i KOT (czyli prawdziwy powód moich powrotów do Recanati).

Jeszcze kilka zdjęć z Recanati.

Ankona, łokieć i Święty Cyriak

Ankona część 2. Vanvitelli i Tycjan.

Porto Recanati – nadmorski salonik, także dla czworonogów.

Sanktuarium w Loreto.

Pieve Torina przed trzęsieniem ziemi – wspomnienie.

Tolentino, most diabelski, św. Mikołaj i zegary.

A tu ciekawostka: co oznacza nazwa regionu:

W starożytnym języku niemieckim „marcha” oznacza granicę (niem. markieren – wyznaczanie granic, markstein – kamień, który wskazuje granicę jakiegoś obszaru). Określenie „Mark” stało się później nazwą obszaru granicznego, i tak np. Dania (Danmark), Brandenburgia (Mark Brandenburg), i nasz region Marche! Le Marche były, bowiem obszarem granicznym Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Te graniczne terytoria, które cesarz nadawał szlachcie nazywano „marchesati”, stąd wzięły swoje nazwy Marca di Fano, Marca di Camerino i Marca di Ancona. Za czasów Państwa Kościelnego region przybrał nazwę Marchii Ankońskiej (la Marca Anconitana), a dziś jego nazwa zachowuje liczbę mnogą: Le Marche (jest to jedyna włoska nazwa regionu w l.mn.).  Przy okazji, ten sam źródłosłów ma słowo margrabia (z niem. Markgraf = Mark + graf = granica + hrabia, tj. hrabia opiekujący się granicami. Dawniej hrabia, który chronił granic był bardziej uprzywilejowany od innych hrabiów, co tłumaczy wysoką ważność w hierarchii zaraz po księciu i przed hrabią).